Panasonic Electronic Components ERG-3SJ131
ERG-3SJ131 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-3SJ131
Brief Description
RES 130 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-3SJ131.pdf
Availability of ERG-3SJ131
QUANTITY
ERG-3SJ131 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-3SJ131
Internal Part NumberEIS-ERG-3SJ131
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-3SJ131
Related LinksERG-3, ERG-3SJ131 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-3SJ131 Details Description
Related parts for ERG-3SJ131
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 18-SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 900VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 40 POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
Connector Header 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RELAY GEN PURP 1 FORM C 24V datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 9POS R/A SOLDER datasheet.pdf