Panasonic Electronic Components ERG-3SJ242A
ERG-3SJ242A picture photo
Mfg. Part Number
ERG-3SJ242A
Brief Description
RES 2.4K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-3SJ242A.pdf
Availability of ERG-3SJ242A
QUANTITY
ERG-3SJ242A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-3SJ242A
Internal Part NumberEIS-ERG-3SJ242A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesERG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-3SJ242A
Related LinksERG-3, ERG-3SJ242A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-3SJ242A Details Description
Related parts for ERG-3SJ242A
INPUT MODULE DC 34MA 5VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 125MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2WIRE 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf