Panasonic Electronic Components ERG-3SJ332
ERG-3SJ332 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-3SJ332
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.3K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-3SJ332.pdf
Availability of ERG-3SJ332
QUANTITY
ERG-3SJ332 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-3SJ332
Internal Part NumberEIS-ERG-3SJ332
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-3SJ332
Related LinksERG-3, ERG-3SJ332 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-3SJ332 Details Description
Related parts for ERG-3SJ332
OSC XO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
HOOK TEST CONN INS PIERCING BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf