Panasonic Electronic Components ERG-3SJ361
ERG-3SJ361 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-3SJ361
Brief Description
RES 360 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-3SJ361.pdf
Availability of ERG-3SJ361
QUANTITY
ERG-3SJ361 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-3SJ361
Internal Part NumberEIS-ERG-3SJ361
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)360
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-3SJ361
Related LinksERG-3, ERG-3SJ361 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-3SJ361 Details Description
Related parts for ERG-3SJ361
FUSE GLASS 6.3A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
PLATE ALUMINUM BOTTOM 6" X 17" datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100 POLAR GOLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 390K OHM 5% AXL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 56.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
FIXED IND 430NH 1.7A 85 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 75W datasheet.pdf