Panasonic Electronic Components ERG-3SJ361A
ERG-3SJ361A picture photo
Mfg. Part Number
ERG-3SJ361A
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 360 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-3SJ361A.pdf
Availability of ERG-3SJ361A
QUANTITY
ERG-3SJ361A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-3SJ361A
Internal Part NumberEIS-ERG-3SJ361A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-3SJ361A
Related LinksERG-3, ERG-3SJ361A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-3SJ361A Details Description
Related parts for ERG-3SJ361A
RES 1.5K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PANEL CALBE 12V LG datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
IC FIFO 64KX18 SYNCHRONOUS 64QFP datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 11.77"L X 9.9"W datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 104 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf