Panasonic Electronic Components ERG-3SJ392A
ERG-3SJ392A picture photo
Mfg. Part Number
ERG-3SJ392A
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-3SJ392A.pdf
Availability of ERG-3SJ392A
QUANTITY
ERG-3SJ392A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-3SJ392A
Internal Part NumberEIS-ERG-3SJ392A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-3SJ392A
Related LinksERG-3, ERG-3SJ392A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-3SJ392A Details Description
Related parts for ERG-3SJ392A
FUSE GLASS 6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 34.3VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 6TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 200A 60V datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 6POS Y-KEY datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 1024POS 20K 14TSSOP datasheet.pdf
IPD M12 SHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE STD RECOVERY 95A DO-5 datasheet.pdf