Panasonic Electronic Components ERJ-12NF1000U
ERJ-12NF1000U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-12NF1000U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-12NF1000U.pdf
Availability of ERJ-12NF1000U
QUANTITY
ERJ-12NF1000U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-12NF1000U
Internal Part NumberEIS-ERJ-12NF1000U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-12NF1000U
Related LinksERJ-12, ERJ-12NF1000U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-12NF1000U Details Description
Related parts for ERJ-12NF1000U
ADD-A-RACK ECONOMIZER NON VENT datasheet.pdf
CONN HEADR 36POS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.81MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
VARISTOR 612V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
SCR 400V 4150A K-PUK datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0068UF RADIAL datasheet.pdf