Panasonic Electronic Components ERJ-12SF1151U
ERJ-12SF1151U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-12SF1151U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.15K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
ERJ-12SF1151U.pdf
Availability of ERJ-12SF1151U
QUANTITY
ERJ-12SF1151U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-12SF1151U
Internal Part NumberEIS-ERJ-12SF1151U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-12SF1151U
Related LinksERJ-12, ERJ-12SF1151U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-12SF1151U Details Description
Related parts for ERJ-12SF1151U
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR 50POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
MOSFET DUAL SAB 2.8V 8SOIC datasheet.pdf