Panasonic Electronic Components ERJ-12SF1151U
ERJ-12SF1151U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-12SF1151U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.15K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
ERJ-12SF1151U.pdf
Availability of ERJ-12SF1151U
QUANTITY
ERJ-12SF1151U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-12SF1151U
Internal Part NumberEIS-ERJ-12SF1151U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-12SF1151U
Related LinksERJ-12, ERJ-12SF1151U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-12SF1151U Details Description
Related parts for ERJ-12SF1151U
REGULATOR 10.0V VERTICAL datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Signage 16-PDIP datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE M-F datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT PIN datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 10ppm 9pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf