Panasonic Electronic Components ERJ-12SF1783U
ERJ-12SF1783U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-12SF1783U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 178K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
ERJ-12SF1783U.pdf
Availability of ERJ-12SF1783U
QUANTITY
ERJ-12SF1783U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-12SF1783U
Internal Part NumberEIS-ERJ-12SF1783U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-12SF1783U
Related LinksERJ-12, ERJ-12SF1783U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-12SF1783U Details Description
Related parts for ERJ-12SF1783U
CABLE 30COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
LED YLW DIFF 7.3X2.4MM RECT T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
PAC-QTUM-RV24-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.28A 105 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 830MA 140 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
COUPLER 30 DB 7-18GHZ datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf