Panasonic Electronic Components ERJ-12SF2493U
ERJ-12SF2493U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-12SF2493U
Brief Description
RES SMD 249K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
ERJ-12SF2493U.pdf
Availability of ERJ-12SF2493U
QUANTITY
ERJ-12SF2493U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-12SF2493U
Internal Part NumberEIS-ERJ-12SF2493U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-12SF2493U
Related LinksERJ-12, ERJ-12SF2493U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-12SF2493U Details Description
Related parts for ERJ-12SF2493U
JUMPER-H1505TR/A3049B/H1505TR 2" datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN LEAD ASSY 16AWG 8.5" W/RING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 16PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
ENCODER LINE DRIVER 3CH 1/4" datasheet.pdf
IC PWR MGMT 120BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIE W-DG STRATO-THERM 16-14 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf