Panasonic Electronic Components ERJ-12SF53R6U
ERJ-12SF53R6U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-12SF53R6U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
ERJ-12SF53R6U.pdf
Availability of ERJ-12SF53R6U
QUANTITY
ERJ-12SF53R6U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-12SF53R6U
Internal Part NumberEIS-ERJ-12SF53R6U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-12SF53R6U
Related LinksERJ-12, ERJ-12SF53R6U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-12SF53R6U Details Description
Related parts for ERJ-12SF53R6U
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG BCK 0.9V/1.1V 0.4A 10TMLF datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LENS GRN TRANSP MIDGET FLANGE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
38 SIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf