Panasonic Electronic Components ERJ-12ZYJ112U
ERJ-12ZYJ112U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-12ZYJ112U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
ERJ-12ZYJ112U.pdf
Availability of ERJ-12ZYJ112U
QUANTITY
ERJ-12ZYJ112U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-12ZYJ112U
Internal Part NumberEIS-ERJ-12ZYJ112U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)