Panasonic Electronic Components ERJ-12ZYJ4R7U
ERJ-12ZYJ4R7U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-12ZYJ4R7U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
ERJ-12ZYJ4R7U.pdf
Availability of ERJ-12ZYJ4R7U
QUANTITY
ERJ-12ZYJ4R7U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-12ZYJ4R7U
Internal Part NumberEIS-ERJ-12ZYJ4R7U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient-100/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-12ZYJ4R7U
Related LinksERJ-12, ERJ-12ZYJ4R7U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-12ZYJ4R7U Details Description
Related parts for ERJ-12ZYJ4R7U
TRIMMER 10K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 17POS datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC NANO 12BIT QUAD 10-LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf