Panasonic Electronic Components ERJ-14BQF2R0U
ERJ-14BQF2R0U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14BQF2R0U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14BQF2R0U.pdf
Availability of ERJ-14BQF2R0U
QUANTITY
ERJ-14BQF2R0U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14BQF2R0U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14BQF2R0U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14BQF2R0U
Related LinksERJ-14, ERJ-14BQF2R0U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14BQF2R0U Details Description
Related parts for ERJ-14BQF2R0U
POT 250K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NC 0.01A 32V datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 20MBPS 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
IC FPGA SOC 60K LUTS datasheet.pdf
AB 9C 9#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 8.5-40PF 100V SMD datasheet.pdf