Panasonic Electronic Components ERJ-14BQJ6R8U
ERJ-14BQJ6R8U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14BQJ6R8U
Brief Description
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14BQJ6R8U.pdf
Availability of ERJ-14BQJ6R8U
QUANTITY
ERJ-14BQJ6R8U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14BQJ6R8U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14BQJ6R8U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14BQJ6R8U
Related LinksERJ-14, ERJ-14BQJ6R8U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14BQJ6R8U Details Description
Related parts for ERJ-14BQJ6R8U
POLYSWITCH RGE SERIES 10.0A HOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL T/H GOLD datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32.3MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.5A TSMT3 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 5 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN M8 FML 5POS datasheet.pdf