Panasonic Electronic Components ERJ-14NF1100U
ERJ-14NF1100U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14NF1100U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14NF1100U.pdf
Availability of ERJ-14NF1100U
QUANTITY
ERJ-14NF1100U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14NF1100U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14NF1100U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14NF1100U
Related LinksERJ-14, ERJ-14NF1100U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14NF1100U Details Description
Related parts for ERJ-14NF1100U
CONN EDGECARD 90POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A USPN4 datasheet.pdf
RES SMD 132K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK EMI REDUCTION FREQ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
X100W HOOK-BANANA PLUG 24" RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BVF 7.62HP/03/180 BCF/06R BK datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 86MA 30 OHM TH datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf