Panasonic Electronic Components ERJ-14NF1181U
ERJ-14NF1181U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14NF1181U
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14NF1181U.pdf
Availability of ERJ-14NF1181U
QUANTITY
ERJ-14NF1181U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14NF1181U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14NF1181U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14NF1181U
Related LinksERJ-14, ERJ-14NF1181U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14NF1181U Details Description
Related parts for ERJ-14NF1181U
Crystal 10.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RELAY SSR SCR 125A 660V PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OSCILLATOR QUAD MEMS 10PIN datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 48POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.01% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRIVER DDR2 52VFBGA datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf