Panasonic Electronic Components ERJ-14NF1403U
ERJ-14NF1403U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14NF1403U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 140K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14NF1403U.pdf
Availability of ERJ-14NF1403U
QUANTITY
ERJ-14NF1403U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14NF1403U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14NF1403U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14NF1403U
Related LinksERJ-14, ERJ-14NF1403U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14NF1403U Details Description
Related parts for ERJ-14NF1403U
IC 4DRV/4RCV RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC DRIVER GATE DUAL 5A 8SOIC datasheet.pdf
BLADE SEGMENT 6043 US datasheet.pdf
MINIFIT BMI VERT HDR MFBL /DH V2 datasheet.pdf
SGE-245-2-1450 10000C SFTY EDGE datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.9A datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS datasheet.pdf