Panasonic Electronic Components ERJ-14NF2702U
ERJ-14NF2702U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14NF2702U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14NF2702U.pdf
Availability of ERJ-14NF2702U
QUANTITY
ERJ-14NF2702U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14NF2702U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14NF2702U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14NF2702U
Related LinksERJ-14, ERJ-14NF2702U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14NF2702U Details Description
Related parts for ERJ-14NF2702U
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FERRITE BEAD 600 OHM 0805 datasheet.pdf
RES 3.23K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
IC ACDC PSR ACCEL datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf