Panasonic Electronic Components ERJ-14NF3002U
ERJ-14NF3002U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14NF3002U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14NF3002U.pdf
Availability of ERJ-14NF3002U
QUANTITY
ERJ-14NF3002U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14NF3002U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14NF3002U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14NF3002U
Related LinksERJ-14, ERJ-14NF3002U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14NF3002U Details Description
Related parts for ERJ-14NF3002U
RES SMD 820 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FILTER LINE 18MH 0.5A VERTICAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 25W datasheet.pdf
GDT 260V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
FERRITE CHIP 330 OHM 50MA 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 12V 600MA OUT datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN CAP FOR HR41 PLUG SIZE 25 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf