Panasonic Electronic Components ERJ-14NF3162U
ERJ-14NF3162U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14NF3162U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14NF3162U.pdf
Availability of ERJ-14NF3162U
QUANTITY
ERJ-14NF3162U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14NF3162U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14NF3162U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14NF3162U
Related LinksERJ-14, ERJ-14NF3162U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14NF3162U Details Description
Related parts for ERJ-14NF3162U
REGULATOR -9V 0.55A 3SIP SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 213K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS LOW 7PPM datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 67MA 45 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf