Panasonic Electronic Components ERJ-14NF4222U
ERJ-14NF4222U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14NF4222U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14NF4222U.pdf
Availability of ERJ-14NF4222U
QUANTITY
ERJ-14NF4222U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14NF4222U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14NF4222U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14NF4222U
Related LinksERJ-14, ERJ-14NF4222U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14NF4222U Details Description
Related parts for ERJ-14NF4222U
IC OPAMP VFB 60MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC RESET GEN 4.38V VTH SOT23-3 datasheet.pdf
IC LINE DRVR ADSL/ADSL 28-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO MICRO8 datasheet.pdf
IC VIDEO CLK SYNTHESIZER 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 2MM T/H datasheet.pdf
ADHESIVE FERRITE ABSORBENT MATER datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
"MICRO 51C P 24"" RBW JACKS NI" datasheet.pdf