Panasonic Electronic Components ERJ-14NF5493U
ERJ-14NF5493U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14NF5493U
Brief Description
RES SMD 549K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14NF5493U.pdf
Availability of ERJ-14NF5493U
QUANTITY
ERJ-14NF5493U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14NF5493U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14NF5493U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14NF5493U
Related LinksERJ-14, ERJ-14NF5493U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14NF5493U Details Description
Related parts for ERJ-14NF5493U
FIXED IND 5.6MH 180MA 11.2 OHM datasheet.pdf