Panasonic Electronic Components ERJ-14YJ391U
ERJ-14YJ391U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14YJ391U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 390 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14YJ391U.pdf
Availability of ERJ-14YJ391U
QUANTITY
ERJ-14YJ391U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14YJ391U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14YJ391U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14YJ391U
Related LinksERJ-14, ERJ-14YJ391U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14YJ391U Details Description
Related parts for ERJ-14YJ391U
RES ARRAY 15 RES 100K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 50POS DUAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 34.6VC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR 200MA 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf