Panasonic Electronic Components ERJ-14YJ5R6U
ERJ-14YJ5R6U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14YJ5R6U
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14YJ5R6U.pdf
Availability of ERJ-14YJ5R6U
QUANTITY
ERJ-14YJ5R6U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14YJ5R6U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14YJ5R6U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient-100/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14YJ5R6U
Related LinksERJ-14, ERJ-14YJ5R6U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14YJ5R6U Details Description
Related parts for ERJ-14YJ5R6U
PIN RECPT .015/.025 DIA 0555 SER datasheet.pdf
IC DRVR VID TRPL SEL FLT 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTR NON-ISO 0.69-5.5V datasheet.pdf
BUZZER 10-48VDC/AC 1.9KHZ PANEL datasheet.pdf
MOD FRAME SNGL GANG 2PORT IVORY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
4700UF 40V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf