Panasonic Electronic Components ERJ-1GEF1152C
ERJ-1GEF1152C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEF1152C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEF1152C.pdf
Availability of ERJ-1GEF1152C
QUANTITY
ERJ-1GEF1152C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEF1152C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEF1152C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEF1152C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEF1152C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEF1152C Details Description
Related parts for ERJ-1GEF1152C
RES SMD 21K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES KIT 1K-9.76K 1/8W 22800PCS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 15A PIN PLUNGER datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 8SOIC datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
TFT MOD 3.2" WITH FONTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf