Panasonic Electronic Components ERJ-1GEF1240C
ERJ-1GEF1240C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEF1240C
Brief Description
RES SMD 124 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEF1240C.pdf
Availability of ERJ-1GEF1240C
QUANTITY
ERJ-1GEF1240C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEF1240C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEF1240C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEF1240C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEF1240C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEF1240C Details Description
Related parts for ERJ-1GEF1240C
JUMPER-H1507TR/A3049B/X 5" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 5W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 25POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 1.1A 205 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 385MA 1 OHM TH datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC SMD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf