Panasonic Electronic Components ERJ-1GEF2490C
ERJ-1GEF2490C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEF2490C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 249 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEF2490C.pdf
Availability of ERJ-1GEF2490C
QUANTITY
ERJ-1GEF2490C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEF2490C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEF2490C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEF2490C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEF2490C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEF2490C Details Description
Related parts for ERJ-1GEF2490C
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LCD 14.9" 1280X390 LVDS datasheet.pdf
CONN HEADER HI TEMP 10POS STR datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 36"L X 32"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
MICRO 25C P 30" YEL JACKS datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf