Panasonic Electronic Components ERJ-1GEF3600C
ERJ-1GEF3600C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEF3600C
Brief Description
RES SMD 360 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEF3600C.pdf
Availability of ERJ-1GEF3600C
QUANTITY
ERJ-1GEF3600C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEF3600C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEF3600C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEF3600C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEF3600C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEF3600C Details Description
Related parts for ERJ-1GEF3600C
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC PCI SW 6LANE 6PORT 324-FCBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 32A DIRECTFET-MX datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN SOCKET STRIP 1.27MM 10POS datasheet.pdf
RES SMD 67.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 3/4W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE WE-LF SH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf