Panasonic Electronic Components ERJ-1GEF4872C
ERJ-1GEF4872C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEF4872C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEF4872C.pdf
Availability of ERJ-1GEF4872C
QUANTITY
ERJ-1GEF4872C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEF4872C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEF4872C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEF4872C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEF4872C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEF4872C Details Description
Related parts for ERJ-1GEF4872C
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8USOP datasheet.pdf
RES MO 1W 51 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 5V datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
RIGHT ANGLE LIGHT PIPE, 2.8MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 20POS .23M datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 75 OHM 25W datasheet.pdf