Panasonic Electronic Components ERJ-1GEF48R7C
ERJ-1GEF48R7C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEF48R7C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEF48R7C.pdf
Availability of ERJ-1GEF48R7C
QUANTITY
ERJ-1GEF48R7C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEF48R7C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEF48R7C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEF48R7C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEF48R7C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEF48R7C Details Description
Related parts for ERJ-1GEF48R7C
FILTER LINE RFI .250 10A datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
DIN RAIL SOCKET HOUSING 24-12AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
47UF 200V 12,5X20 datasheet.pdf