Panasonic Electronic Components ERJ-1GEF6801C
ERJ-1GEF6801C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEF6801C
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEF6801C.pdf
Availability of ERJ-1GEF6801C
QUANTITY
ERJ-1GEF6801C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEF6801C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEF6801C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)