Panasonic Electronic Components ERJ-1GEF6801C
ERJ-1GEF6801C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEF6801C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEF6801C.pdf
Availability of ERJ-1GEF6801C
QUANTITY
ERJ-1GEF6801C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEF6801C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEF6801C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEF6801C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEF6801C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEF6801C Details Description
Related parts for ERJ-1GEF6801C
IC ADC 12BIT HS LC2MOS 24SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92-3 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 20TVSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 100' datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
IC SUPER I/O W/TEMP SENS 128MQFP datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CRNT CTRL RLY, DIN RAIL, 24VAC datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf