Panasonic Electronic Components ERJ-1GEF6802C
ERJ-1GEF6802C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEF6802C
Brief Description
RES SMD 68K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEF6802C.pdf
Availability of ERJ-1GEF6802C
QUANTITY
ERJ-1GEF6802C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEF6802C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEF6802C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEF6802C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEF6802C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEF6802C Details Description
Related parts for ERJ-1GEF6802C
CONN HEADER 92POS .100" DL TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
BOARD LPCXPRESSO LPC1114 datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 3MM 860NM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 61MA 98.9 OHM datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 7.5K OHM 75W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC TCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf