Panasonic Electronic Components ERJ-1GEJ154C
ERJ-1GEJ154C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEJ154C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEJ154C.pdf
Availability of ERJ-1GEJ154C
QUANTITY
ERJ-1GEJ154C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEJ154C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEJ154C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEJ154C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEJ154C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEJ154C Details Description
Related parts for ERJ-1GEJ154C
CONN HEADER 4POS DUAL TIN SMD datasheet.pdf
3.5MM MOLDED CABLE STEREO datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 176TQFP datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 64KB FLASH 32MHZ 48LQFP datasheet.pdf
750 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
THERMOSTAT 90 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf