Panasonic Electronic Components ERJ-1GEJ270C
ERJ-1GEJ270C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEJ270C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEJ270C.pdf
Availability of ERJ-1GEJ270C
QUANTITY
ERJ-1GEJ270C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEJ270C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEJ270C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEJ270C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEJ270C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEJ270C Details Description
Related parts for ERJ-1GEJ270C
IC BUS TXRX 3ST OCTAL 20TSSOP datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 32BIT 96BGA datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT 2DIGIT HER CC datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
BX PIN ASSY 4 ROW 128 POS datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 400VDC datasheet.pdf