Panasonic Electronic Components ERJ-1GEJ510C
ERJ-1GEJ510C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEJ510C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEJ510C.pdf
Availability of ERJ-1GEJ510C
QUANTITY
ERJ-1GEJ510C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEJ510C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEJ510C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEJ510C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEJ510C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEJ510C Details Description
Related parts for ERJ-1GEJ510C
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 144-LQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 384KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
LED IND 8MM YELLOW 24V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 160VDC RAD datasheet.pdf