Panasonic Electronic Components ERJ-1GNF1201C
ERJ-1GNF1201C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GNF1201C
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GNF1201C.pdf
Availability of ERJ-1GNF1201C
QUANTITY
ERJ-1GNF1201C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GNF1201C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GNF1201C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GNF1201C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GNF1201C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GNF1201C Details Description
Related parts for ERJ-1GNF1201C
RES SMD 7.15KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DECODER BIN 1:8 20-PLCC datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 60SEC 28-TSOP datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 6POS PNL MT datasheet.pdf
PUNCH UNT-1-1/16" datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 65.7 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf