Panasonic Electronic Components ERJ-1GNF2553C
ERJ-1GNF2553C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GNF2553C
Brief Description
RES SMD 255K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GNF2553C.pdf
Availability of ERJ-1GNF2553C
QUANTITY
ERJ-1GNF2553C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GNF2553C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GNF2553C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GNF2553C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GNF2553C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GNF2553C Details Description
Related parts for ERJ-1GNF2553C
RES SMD 15K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LATCH HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 3.5A TO-247 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS 45DEG 3.81MM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 3KW datasheet.pdf
FERRITE CORE 4.1MM OD datasheet.pdf
3M 4930 VHB 1/2" SQ - 5/PACK datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 7.1NS 144TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 650MA 500 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 10% 310VAC RADIA datasheet.pdf