Panasonic Electronic Components ERJ-1GNF4991C
ERJ-1GNF4991C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GNF4991C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GNF4991C.pdf
Availability of ERJ-1GNF4991C
QUANTITY
ERJ-1GNF4991C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GNF4991C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GNF4991C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GNF4991C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GNF4991C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GNF4991C Details Description
Related parts for ERJ-1GNF4991C
HEEL GROUNDING ASSY datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SO datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 48POS R/A datasheet.pdf
PTC RESET 16V .350A SMD 1206 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 6A datasheet.pdf
BOOT 4 POSN HSG datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 20 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 25mA Signage 56-QFN (8x8) datasheet.pdf