Panasonic Electronic Components ERJ-1GNF6201C
ERJ-1GNF6201C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GNF6201C
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GNF6201C.pdf
Availability of ERJ-1GNF6201C
QUANTITY
ERJ-1GNF6201C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GNF6201C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GNF6201C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GNF6201C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GNF6201C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GNF6201C Details Description
Related parts for ERJ-1GNF6201C
FIXED IND 1.5UH 1.55A 61 MOHM datasheet.pdf
RFI SHIELD CLIP MINI TIN SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 34POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T SOLDER LUG datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
TRANS RF NPN 30V 16A 744A-01 datasheet.pdf