Panasonic Electronic Components ERJ-1GNF6982C
ERJ-1GNF6982C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GNF6982C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GNF6982C.pdf
Availability of ERJ-1GNF6982C
QUANTITY
ERJ-1GNF6982C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GNF6982C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GNF6982C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GNF6982C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GNF6982C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GNF6982C Details Description
Related parts for ERJ-1GNF6982C
JUMPER-H1502TR/A3049N/X 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 24mA Backlight, Camera Flash 16-TQFN (3x3) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MT 5POS PIN PCB RA datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE 8COND 10AWG ORG SHLD 1000' datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CAP FILM 1000UF 10% 900VDC SCREW datasheet.pdf