Panasonic Electronic Components ERJ-1GNJ470C
ERJ-1GNJ470C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GNJ470C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GNJ470C.pdf
Availability of ERJ-1GNJ470C
QUANTITY
ERJ-1GNJ470C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GNJ470C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GNJ470C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GNJ470C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GNJ470C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GNJ470C Details Description
Related parts for ERJ-1GNJ470C
I/O MOUNTING BOARD STANDARD 8POS datasheet.pdf
PWR SUPPLY PROG ONE 17.5/35V OUT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BLADE SET ASSORTED W/CASE 20PC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
NON-ADH PAPER 110 BLOCK DESIGN datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 94VC P600 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf