Panasonic Electronic Components ERJ-1GNJ560C
ERJ-1GNJ560C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GNJ560C
Brief Description
RES SMD 56 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GNJ560C.pdf
Availability of ERJ-1GNJ560C
QUANTITY
ERJ-1GNJ560C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GNJ560C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GNJ560C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GNJ560C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GNJ560C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GNJ560C Details Description
Related parts for ERJ-1GNJ560C
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFF SKEW 8OUT 32PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
FIBER WIRE SDL ARROW MNT NATURAL datasheet.pdf
O-RING FOR MOD 6000 datasheet.pdf
CBL FIBER OPTIC SMPLX 20M datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT datasheet.pdf
FUSEHOLDER 32A 660V CAMASTER 1.8 datasheet.pdf