Panasonic Electronic Components ERJ-1GNJ560C
ERJ-1GNJ560C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GNJ560C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GNJ560C.pdf
Availability of ERJ-1GNJ560C
QUANTITY
ERJ-1GNJ560C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GNJ560C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GNJ560C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GNJ560C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GNJ560C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GNJ560C Details Description
Related parts for ERJ-1GNJ560C
CAP TANT 3.3UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CORD COIL REVERSED 6-6 SLVR 10' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 8.51MM datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM FLATPOWER datasheet.pdf
SINGLE M18 LONG M12 CN PNP NO datasheet.pdf
GLOVE MEDIUM datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf