Panasonic Electronic Components ERJ-1TNF76R8U
ERJ-1TNF76R8U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1TNF76R8U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 76.8 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-1TNF76R8U.pdf
Availability of ERJ-1TNF76R8U
QUANTITY
ERJ-1TNF76R8U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1TNF76R8U
Internal Part NumberEIS-ERJ-1TNF76R8U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1TNF76R8U
Related LinksERJ-1T, ERJ-1TNF76R8U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1TNF76R8U Details Description
Related parts for ERJ-1TNF76R8U
RES 0.33 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC CCD DIGITIZER 10BIT 28TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA HDR/CLIP DR 30AU datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 110NS 64FBGA datasheet.pdf
SIGNAL CONVERTER/DISCONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 38POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf