Panasonic Electronic Components ERJ-1TNF8872U
ERJ-1TNF8872U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1TNF8872U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-1TNF8872U.pdf
Availability of ERJ-1TNF8872U
QUANTITY
ERJ-1TNF8872U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1TNF8872U
Internal Part NumberEIS-ERJ-1TNF8872U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1TNF8872U
Related LinksERJ-1T, ERJ-1TNF8872U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1TNF8872U Details Description
Related parts for ERJ-1TNF8872U
IC TXRX SGL RS232 3-5.5V 16TSSOP datasheet.pdf
IC GATE INVERTER SNGL 1IN SOT353 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS IDC 22AWG .156 datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 28POS ZPD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 0.9A 8DFN datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RING AVIKRIMP (BB-825-10) datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 3.16M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf