Panasonic Electronic Components ERJ-1TRQF2R7U
ERJ-1TRQF2R7U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1TRQF2R7U
Brief Description
RES SMD 2.7 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-1TRQF2R7U.pdf
Availability of ERJ-1TRQF2R7U
QUANTITY
ERJ-1TRQF2R7U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1TRQF2R7U
Internal Part NumberEIS-ERJ-1TRQF2R7U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1TRQF2R7U
Related LinksERJ-1T, ERJ-1TRQF2R7U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1TRQF2R7U Details Description
Related parts for ERJ-1TRQF2R7U
FIXED IND 25UH 2.5A 40 MOHM TH datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.50V SC70-4 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 27K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 7.5NS 160QFP datasheet.pdf
IC RESONANT CONVRTR CTRLR 16SOIC datasheet.pdf
CBL ASSY AUTO PLUG 12V WIRE LDS datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 20A IN LINE datasheet.pdf
CONN IDC 13POS 2.54MM 28AWG TIN datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf