Panasonic Electronic Components ERJ-1TRQFR39U
ERJ-1TRQFR39U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1TRQFR39U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.39 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-1TRQFR39U.pdf
Availability of ERJ-1TRQFR39U
QUANTITY
ERJ-1TRQFR39U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1TRQFR39U
Internal Part NumberEIS-ERJ-1TRQFR39U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1TRQFR39U
Related LinksERJ-1T, ERJ-1TRQFR39U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1TRQFR39U Details Description
Related parts for ERJ-1TRQFR39U
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44LLP datasheet.pdf
Connector Header 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
POT 1M OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLK 3 POS 5.08MM PCB HORIZ datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 185MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1300W datasheet.pdf